Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne z roku na rok zyskują na popularności. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad wykupieniem takiej polisy? Jeżeli tak, dobrze jest poznać wszystkie fakty. Jakie zalety ma prywatne ubezpieczenie, w czym jest lepsze od abonamentu i czy może zastąpić opiekę zdrowotną w ramach NFZ? Zobacz, jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie i swojej rodziny. 

 

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolnie wykupioną usługą. Dzięki niej pacjenci zyskują dostęp do wizyt u specjalistów, a także wielu rodzajów badań i zabiegów bez zbędnego czekania w długich kolejkach. Prywatna polisa zdrowotna jest zawierana z firmą ubezpieczeniową zwykle na okres 12 miesięcy i wymaga płacenia comiesięczne składki. Po upływie roku, umowa może być automatycznie kontynuowana, jeśli pacjent nie złoży pisemnego wypowiedzenia.

Coraz więcej Polaków wybiera prywatne ubezpieczenia medyczne. Dzięki nim mogą szybko realizować świadczenia zdrowotne - zabiegi, badania i wizyty u specjalistów - w placówkach medycznych wskazanych przez ubezpieczyciela. W ramach wykupionej polisy pacjentowi pokrywane są koszty tych świadczeń.

 

Czy prywatna polisa może zastąpić ubezpieczenie w NFZ?

Nie, prywatna polisa ubezpieczenia zdrowotnego nie może zastąpić ubezpieczenia w NFZ. Stanowi jednak jego dopełnienie, zwiększając komfort klientów korzystających ze świadczeń medycznych. 

W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada za powszechną opiekę zdrowotną. Płacenie stosownych składek jest obowiązkowe dla osób pracujących oraz prowadzących działalność gospodarczą. Z ubezpieczenia w NFZ korzystają też dzieci, uczniowie i studenci, emeryci i renciści oraz osoby bezrobotne. Także zleceniobiorcy mogą odprowadzać składkę do NFZ. Niestety, w odczuciu wielu Polaków świadczenia gwarantowane w ramach powszechnej opieki zdrowotnej są niewystarczające lub niskiej jakości. 

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne rozwiązuje ten problem. Indywidualna polisa pozwala na korzystanie z wysokiej jakości specjalistów, a wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie nie jest wysoka.

 

Co wybrać: abonament medyczny czy prywatną polisę zdrowotną?

Polisa zdrowotna

 

Co do zasady, prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być realizowane na dwa sposoby - jako abonament, wykupiony w prywatnym centrum medycznym lub w formie polisy zdrowotnej, wystawionej przez wybrane Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Która opcja jest lepsza?

Abonament medyczny ma spore ograniczenia. Wykupuje się go w konkretnej placówce lub sieci, dlatego pacjent jest zobowiązany do korzystania z konkretnej sieci punktów i poradni medycznych. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne dają o wiele większą elastyczność. Ponadto w ramach pakietu świadczeniodawca realizuje usługi medyczne przy stałym abonamencie płaconym przez klienta, a w przypadku ubezpieczenia pieniądze od ubezpieczyciela podążają za ubezpieczonym. Powinno to powodować wzrost jakości i dostępności usług. W ramach polisy możesz więc skorzystać z szerokiej sieci placówek w niemal każdym mieście. Zyskujesz też dostęp do wielu specjalistów, a koszty diagnostyki i leczenia rekompensuje pacjentowi ubezpieczyciel. Widać wyraźnie, że zdrowotne ubezpieczenie prywatne zapewnia o wiele większą wygodę niż abonament wykupiony w konkretnej sieci placówek.

 

Jaki jest zakres prywatnego ubezpieczenia?

Zakres prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

 

Prywatne ubezpieczenia medyczne to produkty, które mogą mieć różny zakres usług medycznych. Wszystko zależy od wybranego pakietu. Zwykle im większa cena, tym więcej możliwości. Najwyższe rodzaje pakietów to na przykład prywatne ubezpieczenie zdrowotne z leczeniem szpitalnym, polecane osobom, które chcą często korzystać z pomocy specjalistów i unikają publicznej służby zdrowia, w tym szpitali.

Chociaż więc prywatne ubezpieczenie zdrowotne zamiast NFZ nie jest możliwe, warto je wykupić. Oferowane pakiety znacznie zwiększają komfort życia pacjentów, między innymi pokrywając koszt:

  • Wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy specjalistów
  • Wykonania badań obrazowych, między innymi RTG, USG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego
  • Wykonania badań laboratoryjnych, takich jak hematologia, markerów nowotworowych, serologii i innych
  • Wizyt lekarskich i pielęgniarskich w domu ubezpieczonego (co często w umowie określane jest jako usługa „Assistance Medyczne”)
  • Operacji i zabiegów w prywatnych placówkach medycznych
  • Nie obowiązkowych szczepień, zalecanych na przykład w czasie podróży do krajów, w których dane choroby występują
  • Badań profilaktycznych kobiet, między innymi cytologii, USG piersi oraz mammografii
  • Badań profilaktycznych mężczyzn, na przykład kardiologicznych czy testów wysiłkowych
  • Profesjonalnej rehabilitacji po urazach, złamaniach i zwichnięciach

 

Czego prywatne ubezpieczenie nie obejmuje?

Prywatne ubezpieczenia medyczne w OWU zakładają szereg wykluczeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczający nie zwróci pacjentowi kosztów leczenia. Chociaż lista ta może się różnić zależnie od firmy ubezpieczeniowej, najczęściej wyłączeniu podlegają:

  • Samookaleczanie i próby samobójcze
  • Leczenie przewlekłej choroby lub nowotworu, jeżeli zachorowanie nastąpiło przed podpisaniem umowy i pacjent to zataił
  • Skutki zażywania leków bez zalecenia lekarza
  • Konieczność leczenia powstała w ramach popełnienia (lub usiłowania popełnienia) przestępstwa
  • Zabiegi zmiany płci
  • Kuracje odwykowe
  • Specjalistyczne leczenie niepłodności
  • Udział w eksperymentach medycznych

Powyższa lista nie jest pełna, dlatego wybierając ubezpieczenie zdrowotne prywatnie zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z treścią warunków oraz wyłączeń. Dzięki temu zyskujesz pewność, że w razie potrzeby możesz skorzystać z opłaconych świadczeń.

 

Czy ubezpieczenie działa za granicą?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne za granicą to ważny temat, szczególnie dla osób, które często podróżują. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje kompleksowe pakiety, które działają poza granicami naszego kraju. Często przy zawieraniu umowy trzeba sprecyzować w jakim państwie i jak długo będziemy przebywać. Osoby wyjeżdżające na wakacje lub żeby odwiedzić rodzinę bardzo często wybierają prywatne ubezpieczenie zdrowotne np. na miesiąc w ramach pakietów podróżnych. Takie ubezpieczenie działa w razie, nagłego zachorowania. Jego koszt nie jest wysoki, a w razie nagłego zdarzenia medycznego pozwoli na skorzystanie z wysokiej jakości opieki zdrowotnej. 

Ponieważ jednym z popularnych kierunków wyjazdowych jest Europa zachodnia, popularne są prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech. Warto wybrać sprawdzoną i solidną firmę lub towarzystwo ubezpieczeniowe, które współpracuje z popularnymi placówkami medycznymi za granicą. Często ubezpieczyciel refunduje koszty poniesione przez ubezpieczonego, który skorzystał z pomocy wybranej przez siebie i zaakceptowanej telefonicznie przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe klinice. Dzięki temu ubezpieczenie zdrowotne okaże się praktycznym i kompleksowym produktem, który warto mieć nie tylko w Niemczech i Europie, ale również w innych krajach świata.

 

Ile kosztuje prywatna polisa?

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Wielu ubezpieczycieli na swoich stronach internetowych oferuje cennik dla klientów indywidualnych oraz grupowych. Ci ostatni, na przykład zakłady pracy, mogą zwykle liczyć na duże zniżki. 

Jeśli chodzi o prywatne ubezpieczenia zdrowotne, ceny dla pacjentów indywidualnych zależą od kilku czynników, takich jak:

  • Wiek i stan zdrowia ubezpieczonego
  • Liczba specjalistów dostępnych w danym pakiecie
  • Ilość pacjentów objętych polisą (ubezpieczenia grupowe lub rodzinne zwykle są tańsze w przeliczeniu na osobę)
  • Indywidualne wymagania pacjenta
  • Dodatkowe opłaty, związane z wybraną ofertą

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce dla przeciętnego obywatela nie jest wydatkiem, który mógłby mocno odciążyć domowy budżet. Wręcz przeciwnie - opłacona hospitalizacja lub zwrot kosztów wizyt u lekarzy i specjalistów szybko zrekompensują poniesione wydatki. Składki zaczynają się nawet od poniżej 100 zł/miesiąc.

Polecamy też prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka. Coraz częściej firmy ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne pakiety dla matek z dziećmi, rodzin, a nawet dla maluchów. Ile kosztuje taka polisa? Cena nie jest wygórowana, a jakość świadczonych usług o wiele wyższa niż opieki w ramach NFZ.

 

Mam ubezpieczenie - jak z niego skorzystać?

Jeżeli masz wykupione ubezpieczenie zdrowotne prywatne i chcesz skorzystać na przykład z wizyty u lekarza, wystarczy że zadzwonisz na numer telefonu wskazany przez ubezpieczyciela. Po wstępnej weryfikacji danych osobowych, pracownik infolinii upewni się, w jakim mieście chcesz skorzystać ze świadczenia medycznego i do jakiego specjalisty pójść. Pełne prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje dostęp do wielu różnych specjalistów, a nawet leczenia szpitalnego.

 

Jak wybrać dobre ubezpieczenie prywatne?

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie prywatne zdrowotne dla siebie i członków rodziny? Po pierwsze, poznaj zakres świadczonych usług, określony w ofercie danego pakietu. Jeśli chodzi o prywatne ubezpieczenie zdrowotne, o jakości decyduje ilość dostępnych specjalistów, pakiet świadczeń i badań, czy wciąż jednak dość drogie leczenie szpitalne. 

Istotnym czynnikiem jest również karencja. Oznacza ona, że część usług medycznych będzie dostępna dopiero po upływie czasu wskazanego przez ubezpieczyciela (najczęściej kilku miesięcy). Ubezpieczenia zdrowotne prywatne zwykle zabezpieczają karencją świadczenia dotyczące profilaktyki ciąży.

Wybierając firmę ubezpieczeniową sprawdź też, z jakimi placówkami współpracuje. Najlepsze ubezpieczenia prywatne zdrowotne swoim zasięgiem obejmują wszystkie duże miejscowości. Jeżeli jednak mieszkasz w mniejszym mieście lub na wsi, warto sprawdzić, czy w pobliżu jest placówka, z której usług będziesz mógł/mogła korzystać.