Polisa na wypadek rezygnacji, anulowania lub przerwania wyjazdu

 

W czasach pandemii i wciąż zmieniających się zasad kwarantanny oraz kontroli pandemicznej na lotniskach, mamy coraz mniejszą pewność, że uda nam się wyjechać na zaplanowany i opłacony wcześniej urlop. Czy jest jakiś sposób żeby ograniczyć ryzyko utraty pieniędzy w przypadku gdy zostaniemy poddani obowiązkowej kwarantannie lub po prostu zatrzymani na lotnisku z powodu gorączki?

 

Jak można ograniczyć finansowe ryzyko podróżowania?

Oczywiście nic nie będzie w stanie nam zrekompensować utraconych wakacji, ani zwiększonego poziomu stresu związanego z podróżowaniem w tych trudnych czasach, ale możemy pomóc ograniczyć nieco niepewność i zabezpieczyć naszych klientów przed utratą środków wydanych na wyjazd, który z przyczyn niezależnych od podróżującego nie mógł dojść do skutku lub musiał zostać przerwany. Takim sposobem jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji oraz przerwania podróży, które może uchronić Cię przed poniesieniem kosztów związanych z niespodziewanym anulowaniem podróży z przyczyn losowych lub koniecznością wcześniejszego powrotu do domu z już rozpoczętego wyjazdu z powodu pandemii, zachorowania lub kwarantanny oraz jeszcze kilku innych przyczyn opisanych poniżej.

Co ważne, możesz ubezpieczyć zarówno wakacje zakupione przez biuro podróży, samodzielnie zorganizowany wypoczynek (np.: bilet samolotowy plus apartament) lub sam bilet na transport np. samolot oraz sam pokój w hotelu.

 

Na co należy zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży?

Zakres i warunki ubezpieczenie różnią się pomiędzy ubezpieczycielami. Często polisę można wykupić tylko w określonym przedziale czasowym od poniesienia kosztów np. tego samego dnia lub do 14 dni od zakupu biletu lotniczego / rezerwacji wycieczki albo gdy do wyjazdu pozostało nie mniej niż 30 dni. Na te zapisy trzeba zwrócić uwagę, aby nie kupić "pustej" polisy, która po prostu nie zadziała w razie potrzeby. To jest oczywiście rolą agenta, żeby zapytać o szczegóły i zaproponować odpowiedni produkt. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie polisy:

  • Suma ubezpieczenia powinna być równa poniesionym wydatkom.
  • Czy występują udziały własne.
  • Czy polisa obejmuje tylko podróże zagraniczne, czy również krajowe.
  • W jakich przypadkach polisa zadziała np. czy tylko w razie śmierci, wypadku lub poważnego zachorowania (w tym na skutek COVID-19), czy również w razie kwarantanny lub izolacji, a może również wtedy gdy obsługa lotniska nie wpuści nas do samolotu z powodu podwyższonej temperatury ciała.
  • Czy mogą nas ewentualnie dotyczyć i czy są w zakresie inne przypadki, w których może zadziałać polisa rezygnacji z podróży m.in.: szkoda w mieniu spowodowana przestępstwem lub zdarzeniem losowym np. włamanie do mieszkania czy pożar w domu tuż przed wyjazdem, zwolnienie z pracy, znalezienie nowej pracy przez osobę dotychczas bezrobotną, zagrożenie ciąży lub kradzież dokumentów. 
  • Czy w razie wyjazdu rodzinnego, w przypadku gdy jedna osoba nie będzie mogła jechać (np. zatrzymanie na lotnisku z powodu gorączki lub choroba), zwrot będzie przysługiwał również pozostałym członkom rodziny.

 

Ile kosztuje polisa ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży?

W zależności od zakresu, koszt ubezpieczenia rezygnacji z podróży waha się miedzy kilkoma, a kilkunastoma procentami liczonymi od sumy ubezpieczenia czyli od kosztów wyjazdu, które chcemy ubezpieczyć. Nie warto przepłacać za zakres, który nas aktualnie nie dotyczy, ale pamiętajmy że ważne są wszystkie zdarzenia, które nie zależą od nas, nie tylko te związane z pandemią.

Pamiętajmy też, że w przypadku wyjazdu za granicę nie mniej ważna jest dobra polisa podróżna na koszty leczenia za granicą, która zapewnia istotną ochronę w razie zachorowania podczas wyjazdu oraz coraz częściej w razie izolacji czy kwarantanny podczas pobytu za granicą. Może się to wiązać z kosztami przymusowego pozostania na miejscu przez okres dłuższy niż planowany wyjazd oraz kosztami późniejszego powrotu.

Koszty rezygnacji z podróży lub jej przerwania występują też w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych jako dodatkowo płatne rozszerzenie do polisy podróżnej. Tak jest np. w towarzystwie Allianz.

 

Skontaktuj się z nami w sprawie ubezpieczenia podróżnego, w tym na wypadek rezygnacji czy przerwania wyjazdu.