Ubezpieczenie od wojny i terroryzmu

 

Spokojny czas w naszej części Europy to niestety przeszłość. Już od pierwszego konfliktu na Ukrainie w 2014 roku niektórzy nabrali obaw. Jednak 24 lutego 2022 r. nasze życie zmieniło się na zawsze. Teatr działań wojennych tuż za naszą wschodnią granicą, obrazy zniszczonych domów i bloków mieszkalnych, mogą powodować prawdziwe przerażenie. Zadajemy sobie pytania co byśmy zrobili, gdy rakiety zniszczyłyby cały dorobek naszego życia, bądź śmierć ponieśli najbliżsi.

 

Może Cię zainteresuje?

 

Czy od wojny można się ubezpieczyć?

W wyniku ostrzału rakietowego budynki obracają się w ruinę w ciągu zaledwie kilku sekund. Stąd ubezpieczenie od wojny, które mogłoby pomóc finansowo w razie śmierci bliskich lub utraty dobytku, stało się tak nośnym tematem. Niestety w przypadku osób prywatnych jest to generalnie niemożliwe. Nie znajdziemy na rynku żadnej innej oferty, która nie wyłączała by ochrony w takich sytuacjach. Natomiast w indywidualnych przypadkach polisę na wypadek wojny mogą otrzymać firmy. Ubezpieczenia takie mają jednak mnóstwo wyłączeń, zazwyczaj są też ograniczone do tych obszarów bądź krajów, gdzie nie pojawia się w danym momencie ryzyko konfliktu militarnego. Dotyczą najczęściej przewożonych towarów, rzadziej posiadanych maszyn i nieruchomości.

 

Polisa na wypadek terroryzmu - większe możliwości

Śmierć lub zniszczenie życiowego dobytku może nastąpić również wtedy, gdy mają miejsce akty terroru. Może to być skutkiem podłożenia bomby lub wysadzenia się zamachowca-samobójcy. Niestety i w tym przypadku osoba prywatna nie ma dużego wyboru ze względu na wyłączenia z zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Polisy turystyczne mogą zawierać ubezpieczenie od terroryzmu, które działa w sytuacji podróży na teren innego państwa. Dzięki takiej polisie możliwe jest między innymi sfinansowanie kosztów leczenia jeśli staniemy się ofiarą zamachu, a nasze ubezpieczenie będzie obejmowało takie ryzyko. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić zapisy w warunkach ubezpieczenia np. wyłączenia w krajach objętych już konfliktem zbrojnym.

W przypadku przedsiębiorstw oferta na ubezpieczenie od aktów terroryzmu wygląda podobnie jak ta, która przewidziana jest dla skutków działań wojennych, czyli ochrona może być zaproponowana tylko w indywidualnych przypadkach.